systemy-wentylacji

Komfort przebywania w zamkniętym pomieszczeniu zależy od bardzo wielu czynników, a jednym z nich jest także prawidłowa wentylacja. To dzięki niej w zamkniętym budynku odbywa się wymiana powietrza na świeższe, które dostaje się z zewnątrz. Dlatego o systemie wentylacji należy pomyśleć już na etapie budowy domu.

Różne rodzaje systemów wentylacji

Wentylacja to nic innego jak wymiana powietrza zużytego na świeże, które pochodzi z zewnątrz. Może odbywa się to na różne sposoby, za co odpowiedzialne są odpowiednie systemy wentylacji. W wentylowanym pomieszczeniu nie tylko poprawia się nasze samopoczucie – świeże powietrze wpływa na nasz zdrowie fizyczne, a ponadto minimalizuje się ryzyko pojawienia się szkodliwej, nadmiernej wilgoci, a co za tym idzie, również rozwoju niebezpiecznych pleśni i grzybów. Wentylacja jest więc niezbędnym elementem każdego budynku.

Rodzaje wentylacji

Systemy wentylacji mogą być bardzo różne, ale jednym z najważniejszych rodzajów jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na naturalnym ruchu powietrza, który powodowany jest różnicą temperatur wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Dostaje się ono do pomieszczeń dzięki właściwie zastosowanym elementem wentylacji, a także dzięki nieszczelności takich elementów budynku, jak na przykład stolarka okienna. Niezbędne są do tego między innymi takie rozwiązania jak kratki i kanały wentylacyjne, które ujęte są zawsze w już projekcie całego budynku.

Innym rodzajem jest system wentylacji mechanicznej, który działa dzięki odpowiednim urządzeniom. To one wymuszają ruch powietrza w budynku, ale niezbędne jest do tego źródło zasilania, czyli przede wszystkim energia elektryczna. Ten dodatkowy rodzaj wentylacji stosuje się przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak łazienka, toaleta czy kuchnia, gdy rozwiązanie grawitacyjne jest niewystarczające. Jeszcze innym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja. Dzięki niej możliwe jest także zaoszczędzenie na ogrzewaniu budynku.

Systemy wentylacji w budynkach – jaki wybrać

We wszystkich budynkach konieczne jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, natomiast inne systemy wentylacji są stosowane jako dodatkowe, ale zdarza się i tak, że są po prostu konieczne. Może to być spowodowane bardzo różnymi czynnikami, a wybór dodatkowych systemów jest zawsze adekwatny do potrzeb i specyfiki danego budynku oraz jego użytkowników. Niemniej zawsze podnosi on komfort przebywania w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach, a może także generować oszczędności, jak m.in. rekuperacja.